Rachunek i rozliczenie przepływów pieniężnych w  państwowych szkołach wyższych

Szkolenie odbędzie się w Warszawie w dniu 2017.12.04 w godzinach 10 - 16

Zajęcia poprowadzi doświadczony trener autor wielu publikacji na ten temat

Celem szkolenia jest kompleksowe omówienie rachunku przepływów pieniężnych oraz technik jego sporządzania. Konsekwentne przestrzeganie zaprezentowanych w trakcie szkolenia zasad zapewnia bezbłędne i – co najważniejsze – bezproblemowe sporządzenie sprawozdania z przepływów pieniężnych. Szkolenie mimo złożonego problemu przekazywane jest w sposób przystępny i zrozumiały, czego efektem jest techniczne i praktyczne opanowanie zasad .

Plan szkolenia:

1. Wprowadzenie - zasada memoriałowa i kasowa - konsekwencje wyboru w rachunkowości.

2. Przepływy pieniężne w prawie bilansowym, Krajowy Standard Rachunkowości nr 1 „Rachunek przepływów pieniężnych”.

3. Wybrane regulacje krajowe i międzynarodowe w zakresie przepływów pieniężnych a praktyka polska – analiza porównawcza KSR 1 i MSR 7.

4. Podstawowe zasady, definicje i podziały.

5. Struktura sprawozdania, klasyfikacja zdarzeń do rodzajów działalności: działalność operacyjna, inwestycyjna i finansowa.

6. Metodologia sporządzania rachunku przepływów pieniężnych - metody: bezpośrednia i pośrednia.

7. Zawartość merytoryczna poszczególnych pozycji sprawozdania - identyfikacja poszczególnych obszarów tematycznych.

8. Informacje objaśniające do rachunku przepływów.

9. Zmiana stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów w bilansie i w rachunku przepływów pieniężnych.

10. Ujęcie różnic kursowych, odsetek i dywidend w Cash flow.

11. Kredyty w rachunku bieżącym, leasing finansowy i inne zobowiązania finansowe – zasady ujmowania w rachunku przepływów.

12. Aktualizacja wartości aktywów i jej odwrócenie, wkłady niepieniężne, koszty emisji w cash flow.

13. Darowizny, konwersje, dotacje a rachunek przepływów pieniężnych.

14. Inne zdarzenia gospodarcze a rachunek przepływów pieniężnych – według sugestii uczestników.

15. Uproszczony przykład liczbowy z rozwiązaniem i komentarzem.